Czym jest copywriting, a czym content marketing? 1/2

COPYWRITING CZY COPYRIGHTING? CZY COPYWRIGHTING?

copywriting content.pngPoprawnym określeniem jest “copywriting”, pochodzący od “copy” – materiału, tekstu, i od “writing”, czyli pisania. Zatem copywriter to po prostu tekściarz.

Często, ze względu na podobieństwo fonetyczne i graficzne, spotykałam się z nazwą “copyrighting”, raz nawet z pięknym “copywrightingiem”. W ogłoszeniach o pracę. ;-)

“Copyright” jest związany z prawem autorskim, prawem do własności intelektualnej. To taka formułka, która znajduje się zazwyczaj na samym dole stron internetowych, na przykład “wszystkie prawa zastrzeżone”, z symbolem w kształcie literki “c”, wpisanej w okrąg. Mało to ma wspólnego w sensie ścisłym z copywritingiem. copyright.png

CZYM ZAJMUJE SIĘ COPYWRITING?

W potocznym pojęciu jest to umiejętność szybkiego, sprawnego i poprawnego przelewania słów na papier, tak zwane “lekkie pióro”. Jednak to nie wszystko.

To niezbędne narzędzie marketingu, wpływające na klienta w sposób bezpośredni – poprzez treść. Mogą to być slogany, scenariusze reklam radiowych czy telewizyjnych, artykuły, nazwy firm, teksty przemów, książki. Może to być działalność tylko w Internecie (webwriting). Kolejność dowolna.

Do zadań copywritera należy nadanie przekazowi reklamowemu takiej formy, która ułatwi dotarcie do strategicznej grupy odbiorców komunikacji*. W takim wypadku, kiedy przekaz nie zakłada użycia tekstu, ale na przykład plakat czy wideo, copywriter współpracuje z dyrektorem artystycznym, grafikami, filmowcami.

JAK ZOSTAĆ COPYWRITEREM?
Tego zawodu nie da się dobrze wyuczyć. Tak, umiejętność poprawnego pisania, elastyczność stylistyczna jest wymagana, natomiast obok tego istotna jest kreatywność, którą można pobudzać, ale nie da się jej nauczyć.

copywriter.png
Copywriter nie ma czasu wolnego w sensie dosłownym, bo jego nauką jest czytanie książek, oglądanie filmów i seriali, sztuka, interesowanie się tym, co piszczy w różnych trawach (sic!).

To oglądanie reklam, obeznanie w przeróżnych trendach, nie tylko reklamowych. To pochłanianie wszystkiego i zaciekawienie różnymi, często niepasującymi do siebie dziedzinami. To obeznanie w kulturze wysokiej i niskiej.

To wreszcie ogólne zainteresowanym światem, kiedy nigdy nie wiadomo, jaka wiedza się do danego projektu przyda. Równie istotne jest łatwe i szybkie przyswajanie nowej wiedzy, umiejętność przekazywania jej w prosty sposób.

CZYM W TAKIM RAZIE RÓŻNI SIĘ COPYWRITING OD CONTENT MARKETINGU?

Niekiedy copywriting jest mylnie używany jako synonim content marketingu. Czym w takim razie się różnią, co to w ogóle jest i dlaczego przez cały ostatni rok content marketing królował na ustach specjalistów z branży? O tym w następnym odcinku. ;-)

Do poczytania!

KR

____________________________
* M. Jaworowicz, Copywriting w zintegrowanej komunikacji marketingowej, Warszawa 2015, s. 16.

1 myśl w temacie “Czym jest copywriting, a czym content marketing? 1/2

Zgadzasz się ze mną?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close