Czym jest copywriting, a czym content marketing? 2/2

COPYWRITING = CONTENT MARKETING?

Niekiedy copywriting jest mylnie używany jako synonim content marketingu. Copywriting jest kreatywnym pisaniem zamówionych tekstów – bardzo różnorodnych, dla różnych celów, dla konkretnych grup docelowych, natomiast nie zakłada on sam w sobie szerszej strategii.

To właśnie na copywritingu skupiłam się w poprzedniej części artykułu – tu można go przeczytać lub sobie odświeżyć.

CZYM JEST CONTENT MARKETING?

Content marketing to nie tylko tworzenie wartościowych treści (m.in. tekst, obraz, dźwięk, wideo) dla odpowiednich grup docelowych, ale to przede wszystkim złożona strategia komunikacyjna, składająca się z wielu czynników.

03.jpg
Strategia wymaga odpowiedniego przygotowania, analiz – zakłada ona również badanie efektów przeprowadzonych działań. Jak pisze Barbara Stawarz w pierwszej polskiej książce na temat content marketingu:

Content marketing to proces, a nie działania podejmowane ad hoc. Content marketing edukuje, wzbudza emocje, dostarcza rozrywki (…). Sprzedawany jest styl życia, który marka kreuje*.

Content marketing nie stawia na czysto marketingowy przekaz. To nie powinna być nachalna reklama, nastawiona na sprzedaż, której celem jest jedynie zachęcenie do kupna. Marketing treści to budowanie relacji z obecnymi lub potencjalnymi klientami, które nie są nastawione na sprzedaż tu i teraz, ale zakładają długofalowy związek.

CZY CONTENT MARKETING JEST DROGI?

Marketing treści może być drogi, ale nie musi. Można produkować filmy wysokiej jakości, zatrudniać sztab specjalistów od wszystkiego. Można wydawać książki, e-booki. Można publikować artykuły w branżowych czasopismach, występować na konferencjach.

W mniejszych firmach może być trudno znaleźć środki na tego typu działania. Co w takim razie?

04.jpgNajprostszym sposobem jest korzystanie z darmowych kanałów, np. z mediów społecznościowych poprzez tworzenie treści z poziomu smartfona.

Można tworzyć proste publikacje, prezentacje i udostępniać je klientom. W zależności od oferowanych produktów czy usług (branży), mogą to być również testy, recenzje, instruktaże. Mogą to być chwytliwe, angażujące pytania, zdjęcia.

KTÓRE KANAŁY SOCIAL MEDIÓW WYKORZYSTYWAĆ?

Facebook wydaje się oczywistym wyborem, ale czy na pewno będzie skuteczny? W tym momencie na Facebooku bez płatnej promocji treści, nawet, jeśli są one najwyższej próby, można w ogóle się nie przebić. Aby zwiększyć zaangażowanie i zasięgi, warto rozważyć inne kanały, m.in. Instagram, Twitter, YouTube, Snapchat, Pinterest, LinkedIn.

05.jpgSukces w tych kanałach jest łatwiejszy, niż na Facebooku, natomiast wszystko zależy od branży i odrębnej strategii na konkretną aplikację. Podstawą jest zrozumienie, jakich użytkowników przyciąga każdy z kanałów, czego oni na nim szukają. Należy również znaleźć powód, dlaczego mieliby śledzić właśnie nasze treści? W jaki sposób odpowiadamy na potrzeby klientów?

Bez odpowiedniej strategii możemy tracić wiele czasu na przygotowywanie treści, które okażą się zupełnie nietrafione, nie przynoszące żadnych efektów.

Właśnie dlatego tak ważny jest etap analizy, tak samo jak badanie efektów naszych działań.

———————————————

Jak zatem zaplanować strategię komunikacyjną? Jak miarodajnie mierzyć działania?
O tym w następnych odcinkach. ;-)

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close