Najczęściej na YouTube oglądam filmy, które mają w jakiś sposób mnie rozwinąć (no dobra, poza śmiesznymi kotami i psami). Pasjami śledzę zagraniczne i polskie webinary, zapisy konferencji, wywiady z wpływowymi postaciami polskiego i zagranicznego marketingu.
Dzisiaj chciałabym się z Tobą podzielić 4. ciekawymi wideo, które jakiś czas temu otworzyły mi oczy na storytelling, czyli opowiadanie historii.
Do czego przydaje się się storytelling w marketingu?
Opowiadanie historii jest naturalnym sposobem wymiany doświadczeń dla ludzi. W ten sposób łatwiej można dotrzeć do nich z przekazem marketingowym, reklamą, sprzedażą. Dlaczego? Bo opowieści wywołują emocje – śmiech, wzruszenie, radość, smutek, złość. Informacje nie mają na nas wielkiego wpływu, ale jeśli zaczynamy je łączyć z jakąś emocją, łatwo wbijają nam się do głowy i serca. Przykład?
Historia butelki wódki J. A. Baczewski
Wódka kojarzy się z zabawą, imprezą, ale opowieść z wódką w roli głównej może też wzruszyć, nawet na trzeźwo. Jeśli jeszcze jej nie znasz, zobacz „Ostatnią butelkę”:
4 filmy, które nauczą Cię o storytellingu więcej, niż jakakolwiek książka
Skoro już wiesz, jak działa wywoływanie emocji poprzez opowiadanie historii, zobacz 4 wideo, w których o potrzebie i wartości storytellingu opowiadają autorytety marketingu.
- Pierwszy film to prezentacja guru social mediów – Gary’ego Vaynerchuka, w której mówi o tym, że trzeba przestać opowidać historie, jakby był rok 2007. Prezentacja miała miejsce w 2014 roku, natomiast większość koncepcji, inspiracji i twierdzeń jest nadal bardzo aktualna.
- Na drugi ogień proponuję kolejnego, tym razem polskiego guru. Zobacz zapis webinaru Pawła Tkaczyka – postaci, która w Polsce jest najbardziej kojarzona ze storytellingiem.
- W trzecim wideo o storytellingu opowiada Bartłomiej Brach. Pokazuje, że nie można stworzyć narracji bez konfliktu, a konfliktu nie ma z kolei bez przeciwnika.
- Ostatnie wideo to zapis rozmowy z Markiem Stączkiem, orędownikiem storytellingu w Polsce. Opowiada on między innymi o tym, że ludzie nie szukają informacji – szukają wiedzy. A wiedzę trzeba w odpowiedni sposób opowiedzieć, aby była dla nich ciekawa i zjadliwa.
Co myślicie o storytellingu? Wykorzystyjecie go? Będziecie?