4 wideo, które pomogą Ci zrozumieć siłę storytellingu

Najczęściej na YouTube oglądam filmy, które mają w jakiś sposób mnie rozwinąć (no dobra, poza śmiesznymi kotami i psami). Pasjami śledzę zagraniczne i polskie webinary, zapisy konferencji, wywiady z wpływowymi postaciami polskiego i zagranicznego marketingu. 

Dzisiaj chciałabym się z Tobą podzielić 4. ciekawymi wideo, które jakiś czas temu otworzyły mi oczy na storytelling, czyli opowiadanie historii.

Do czego przydaje się storytelling w marketingu?

Opowiadanie historii jest naturalnym sposobem wymiany doświadczeń dla ludzi. W ten sposób łatwiej można dotrzeć do nich z przekazem marketingowym, reklamą, sprzedażą. Dlaczego? Bo opowieści wywołują emocje – śmiech, wzruszenie, radość, smutek, złość. Informacje nie mają na nas wielkiego wpływu, ale jeśli zaczynamy je łączyć z jakąś emocją, łatwo wbijają nam się do głowy i serca. Przykład?

Historia butelki wódki J. A. Baczewski

Wódka kojarzy się z zabawą, imprezą, ale opowieść z wódką w roli głównej może też wzruszyć, nawet na trzeźwo. Jeśli jeszcze jej nie znasz, zobacz „Ostatnią butelkę”:

4 filmy, które nauczą Cię o storytellingu więcej, niż jakakolwiek książka

Skoro już wiesz, jak działa wywoływanie emocji poprzez opowiadanie historii, zobacz 4 wideo, w których o potrzebie i wartości storytellingu opowiadają autorytety marketingu.

  • Pierwszy film to prezentacja guru social mediów – Gary’ego Vaynerchuka, w której mówi o tym, że trzeba przestać opowiadać historie, jakby był rok 2007. Prezentacja miała miejsce w 2014 roku, natomiast większość koncepcji, inspiracji i twierdzeń jest nadal bardzo aktualna.
  • Na drugi ogień proponuję kolejnego, tym razem polskiego guru. Zobacz zapis webinaru Pawła Tkaczyka – postaci, która w Polsce jest najbardziej kojarzona ze storytellingiem.
  • W trzecim wideo o storytellingu opowiada Bartłomiej Brach. Pokazuje, że nie można stworzyć narracji bez konfliktu, a konfliktu nie ma z kolei bez przeciwnika.
  • Ostatnie wideo to zapis rozmowy z Markiem Stączkiem, orędownikiem storytellingu w Polsce. Opowiada on między innymi o tym, że ludzie nie szukają informacji – szukają wiedzy. A wiedzę trzeba w odpowiedni sposób opowiedzieć, aby była dla nich ciekawa i zjadliwa.

Co myślicie o storytellingu? Wykorzystyjecie go? Będziecie?

– – – – –

Photo by Art Lasovsky on Unsplash

Zgadzasz się ze mną?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close